Brutnák lékařský

28.8.2012 Bylinky Herbář

Brutnák lékařský rostlina

Brutnák lékařský rostlina

Brutnák lékařský rostlina

Brutnák lékařský rostlina

Brutnák lékařský rostlina

Brutnák lékařský rostlina

 

 

 

 

 

 

Popis:

Jednoletá bylina se silnou přímou rozvětvenou lodyhou, dorůstající výšky až 70 cm. Listy v přízemní růžici jsou vejčité až kopinaté, dlouze řapíkaté, celokrajné a oboustranně porostlé drsnými chlupy. Lodyžní listy jsou přisedlé objímavé a rovněž drsně chlupaté. Květy jsou stopkaté, oboupohlavné, nicí s pětidílným kalichem a s pěticípou, kolovitou, jasně modrou (někdy bílou) korunou. Rostlina kvete od června do září. Plody jsou světle hnědé vejcovité tvrdky. Celá rostlina voní a chutná po okurkách.

Sběr a úprava:

Čerstvé mladé listy brutnáku se často zužitkovávají v kuchyni při přípravě jarních salátů. K přípravě drogy sežínáme nať ručně na počátku kvetení, tj. od června do září. Čerstvou nať rychle sušíme, zpočátku na slunci, pak ve stínu, nejlépe však v sušárně při teplotě kolem 50 stupňů. Správně usušená droga má světle zelenou barvu, voní a chutná po okurkách.

Výskyt:

Druh původem ze Středomoří se druhotně rozšířil do jiných částí světa. ROste na půstých místech v okolí zahrad, na skládkách a rumištích. Pěstuje se v zahrádkách.

Užívaná část:

Léčebně se užívá nať (Herba boraginis), někdy pouze květ (Flos boraginis).

Užití:

Používá se jako potopudný, odkašlávací, posilující, protizánětlivý a mlékopudný prostředek. V lidovém léčitelství se užívá při horečkách, nachlazení a při depresích. Brutnák také funguje jako prostředek pro obnovu kůry nadledvin. Olej ze semen slouží z hlediska obsahu gamma-linolenové kyseliny jako náhražka pupalkového oleje; používá se při léčbě ekzémů, některých typů duševních onemocnění a jako ochranný prostředek srdce a cév.

Účinné látky a působení

Alkaloidy (pyrolizidinového typu do 0,01 % : lykopsamin, intermedin, acetyllykopsamin, acetylintermedin, amabilin, supinin, thesinin), slizy (cca 11 %), olej (s obsahem gamma-linolenové kyseliny), ostatní sloučeniny (kyseliny octová, mléčná, jablečná, křemičitá, kyanogenní látky, saponiny, třísloviny). Olej ze semen chrání srdce a cévy před účinky stresových faktorů.

Poznámka:

Pro obsah pyrolizidinových alkaloidů se má nať podávat krátkodobě, zásadně se nepodává v těhotenství a při kojení. Při používání oleje je třeba velké opatrnosti u pacientů s epilepsií a schizofrenií léčenou fenothiaziny. Z mladé natě brutnáku se připravují saláty a omáčky.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com
„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich