Čekanka obecná

29.8.2012 Bylinky Herbář

Čekanka obecná rostlina

Čekanka obecná rostlina

Čekanka obecná květ

Čekanka obecná květ

Čekanka obecná listy

Čekanka obecná listy

 

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá bylina s dlouhým vřetenovitým kořenem a s přímou, větvenou, až 1,2 metru vysokou lodyhou. Listy v přízemní růžici jsou krátce řapíkaté, kracovitě kopinaté. Lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté. Květenství tvoří jednotlivé koncové nebo úžlabní úbory, které mají válcovitý dvouřadý chlupatá zákrov. Jazykovité květy jsou oboupohlavné, pětičetné, s jasně modrou, zřídka růžovou nebo bílou korunou. Rostlina kvete od července do září. Plody jsou hranaté nažky. Rostlina je prostoupena mléčnicemi s bílou šťávou.

Sběr a úprava:

Čekankové kořeny z planě rostoucích rostlin se vyrývají na podzim, v září a říjnu, vyperou se, očistí, nakrájejí a rychle suší ve stínu nebo v sušárně při teplotě kolem 50 stupňů. Správně usušená droga má přijemnou vůni a hořkou chuť. Čekanková nať a květy se sbírají z planě rostoucích rostlin, rozkládají se na lístky a suší ve stínu nebo v sušárně rovněž při teplotě kolem 50 stupňů. Drogy skladujeme v suchu a v dobře uzavřených obalech.

Výskyt:

Vyskytuje se v mírném pásu Eurasie a severní frice, zavlečeně pak v dalších částech světa. Roste hojně na mezích, na loukách a pastvinách od nížin až do hor.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírají kořen (Radix cichorii, Radix intybi), nať (Herba cichorii) nebo úbory (Flos cichorii).

Užití:

Drogy se používají u pacientů s citlivějším žaludkem nebo u lidí s vředovou chorobou žaludku, při nedostatečném vylučování žaludeční kyseliny. Uplatnily se při chorobách spojených se sníženým vylučováním žluči nebo se sklonem k zadržování žluči ve žlučníku či v žlučovodech, jako mírný močopudný prostředek a při jarních metabolických kúrách. Nebyly pozorovány účinky bránící použití v těhotenství a při kojení. Dávkují se 2-4 g kořene ve formě odvaru 2-3 x denně nebo 1,5 g natě jako nálev 2-3 x denně.

Účinné látky a působení

Kořen obsahuje polysacharidy (inulin, až 50 %), glykosidy (intybin), aminokyseliny (arginin), třísloviny, sliz, pryskyřičné látky, terpeny (laktucin, laktukopikrin). V nati jsou kromě látek primárního metabolismu (oligosacharidy, inulin, cholin, aminokyseliny) také organické kyseliny (dikaffeylvinná) a kumariny (cichoriin). Terpenické látky a kumariny mají hořkou chuť, podporují chuť k jídlu zvýšenou tvorbou trávicích šťáv a větší pohyblivost hladkého svalstva zažívadel. Mají žlučopudný účinek, mírně zvyšují tvorbu moči a celkovou látkovou výměnu.

Poznámka:

Listová čekanka (C. intybus var. foliosum) je významná zelenina (čekankové puky), z kořenové čekanky (C. intybus var. sativum) se připravují kávoviny (cikorka).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com