Heřmánek pravý

28.8.2012 Bylinky Herbář

Heřmánek pravý rostlina

Heřmánek pravý rostlina

Heřmánek pravý rostlina

Heřmánek pravý rostlina

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

 

 

 

 

 

 

Popis:

Jednoletá, příjemně vonící bylina s přímou nebo vystoupavou lodyhou, dorůstající výšky až 60 cm. Lodyha je lysá, bohatě větvená. Listy jsou střídavé, přisedlé, dvakrát až třikrát peřenosečné s mnoha čárkovitými úkrojky. Květenství tvoří jednotlivé, dlouze stopkaté úbory. Mají polokulovitý zákrov a duté lůžko. Květy v terči jsou trubkovité, pětičetné, oboupohlavné, žluté barvy. V paprsku jsou bílé jazykovité květy. Rostlina kvete od května do září. Plody jsou šedohněsé nažky bez chmýru.

Sběr a úprava:

Na malých plochách se sklizeň provádí ručně otrháváním nebo česáním rozkvetlých úborů s krátkými stopkami.Na velkých plochách se heřmánek sklízí strojem. Sklizeň začíná přibližně za 3 až 5 dni po rozkvětu prvních úborů a opakuje se několikrát za rok. Sklizený materiál se suší na lískách ve stínu nebo ve výkonných sušárnách při teplotě do 4é stupňů. Droga má příjemnou vůni a chutná nahořkle.

Výskyt:

Heřmánek pravý se vyskytuje v širokém pásu Euroasie a zavlečeně roste i v Americe a v Austrálii. Pěstuje se na polích jako jednoletá kultura.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sklízejí úbory heřmánku (Flos chamomillae vulgaris).

Užití:

Používá se jako protizánětlivý prostředek při žaludečních a střevních potížích, při zánětech ústní dutiny, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při zánětech očních spojivek, pohlavního ústrojí, jako pomocný prostředek při léčbě žaludečních vředů, při bronchiálním astmatu, při alergických reakcích na kůži a jako součást čajových směsí pro celkové uklidnění. Uvolňuje křeče zažívadel a střevní plyny. Vnitřní použití při těhotenství a kojení musí být opatrné. Podává se 3-8 g ve formě nálevu 3 x denně.

Účinné látky a působení

Silice (0,24-1,9 %) s obsahem azulenů, seskviterpeny, kumariny, flavonoidy (apigenin, luteolin, kvercetin), z ostatních látek anthemová kyselina, amino- a mastné kyseliny, polysacharidy, třísloviny. Obsahové látky mají protialergickou a protizánětlivou aktivitu (azulenové sloučeniny a některé seskviterpeny), dále aktivitu proti žaludečním vředům (alfa-bisabolol), protibakteriální, protivirovou, imunostimulační (polysacharidy), uvolňují křeče (flavonoidy a terpeny). Silice zvyšuje vylučování žluči, v pokusech na zvířeti ve vyšších dávkách tlumí činnost srdce a dýchacího systému.

Poznámka:

Popisují se alergické reakce po heřmánku; převážně jsou způsobeny příměsí – falšováním drogy podobnými květenstvími některých jiných zástupců čeledi hvězdnicovitých, obsahujícími dráždivé terpeny (antekotulid). Droga se nepodává dlouhodobě kojencům kvůli zlenivění střevní činnosi.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com
„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich