Kokoška pastuší tobolka

28.8.2012 Bylinky Herbář

Kokoška pastuší tobolka listy

Kokoška pastuší tobolka listy

Kokoška pastuší tobolka rostlina

Kokoška pastuší tobolka rostlina

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka

 

 

 

 

 

 

Popis:

Jednoletá nebo dvouletá bylina s přímou a jednoduchou nebo větvenou, někdy řídce chlupatou, až 50 cm vysokou lodyhou. Listy v přízemní růžici jsou řapíkaté, celokrajné až peřenosečné. Lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé k lodyze. Drobné květy tvoří přímé hroznovité květenství, zpočátku husté, později prodloužené. Květy jsou oboupohlavné s odstálými bělomázdřitými kališními lístky a s bílými nebo narůžovělými korunními lístky. Rostlina kvete od března až do podzimu. Plody jsou srdčité šešulky s neopadavou čnělkou.

Sběr a úprava:

Nať tj. púřízemní růžice listů s lodyhami a květy, sbíráme ručně odřezáváním celých rozkvetlých rostlin od dubna až do podzimu. Sebraný materiál rozkládáme na lístky v tenké vrstvě a sušíme je ve stínu nebo lépe v sušárně při teplotě kolem 60 stupňů. Dobře usušená droga slabě nepříjemně páchne a chutná značně hořce. Uchovává se v suchu a temnu.

Výskyt:

Druh půvpodem snad ze Středomoří, se rozšířil do jiných částí světa. Jako plevelná rostlina roste na polích, v zahradách, na úhorech a skládkách.

Užívaná část:

K léčebním účelům se sbírá nať (Herba bursae-pastoris)

Užití:

Používá se k zastavení krvácení ze sliznic trávicího ústrojí, při silném menstruačním krvácení, jako močopudný prostředek s mírným dezinfekčním účinkem, při akutním zánětu močového měchýře a výskytu krve v moči, pro zlepšení látkové výměny, při arterioskleróze a ke snížení krevního tlaku. Nesmí se užívat v těhotenství a při kojení. Podávají se 1-4 g ve formě nálevu 3 x denně.

Účinné látky a působení

Nať obsahuje deriváty cholinu, aminokyseliny (2,3 %), flavonoidy (kvercetin, luteolin, hesperetin a jejich glykosidy, silici (0,02 %), z dalších látek karotenoidy, fumarovou kyselinu, sinigrin a vitamin C a K. Obsahové látky vykázaly na zvířecích modelech protizánětlivou aktivitu, snižují propustnost kapilár, zrychlují hojení žaludečních vředů způsobených stresem, působí močopudně, snižují krevní tlak, zvyšují průtok srdce věnšitými cévami, mají mírnou depresivní aktivitu na centrální nervovou soustavu, slabou aktivitu proti mikrobiální (proti grampozitivním mikrobům) a určitý proti nádorový účinek (brzdí vývoj experimentálních nádorů jater u krys).

Poznámka:

Při používání kokošky nebyly zjištěny žádné případy jedovatosti.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com