Paličkovice nachová

29.8.2012 Bylinky Herbář

Paličkovice nachová houba

Paličkovice nachová houba

Paličkovice nachová na obilovině

Paličkovice nachová na obilovině

Paličkovice nachová

Paličkovice nachová

 

 

 

 

 

 

Popis:

Vřeckovýtrusá houba, lidově zvaná námel, cizopasí na mnoho různých trav, nejčastěji na žitu. Primární infekce rostlin nastává v době kvetení, kdy se výtrusy houby vyrostlé na přezimovaných sklerociích zachytí a vyklíčí na bliznách žita a vlákna prorostou semeník. Vylučovaná sladká šťáva láká hmyz, který pak přenese infekční vlákna na další rostliny (druhotná infekce). Houbová vlákna posléze přemění semeník v podlouhlý nafialovělý útvar – sklerocium námele. Sklerocia vypadávají na zem, kde přezimují, a celý cyklus se opakuje. Na pole se námel dostává také osivem.

Sběr a úprava:

Produkce námele je dnes záležitostí průmyslové zemědělské prvovýroby. Laboratoře farmaceutických závodů připraví vhodný očkovací základ – námelovinu, kterou zemědělský závod naočkuje na porost žita. Před plnou zralostí žita se vyvinutá sklerocia ze žitných klasů odtrhnou strojem, vyčistí a opatrně vysuší. Námel se pak rychle expeduje ke zpracování.

Výskyt:

Paličkovice nachová je kosmopolitní houba, vyskytující se na všech kontinentech. Dnes se námel pěstuje uměle na vhodných odrůdách žita.

Užívaná část:

Sklerociumm neboli námel (Secale cornutum).

Užití:

V léčbě se používají čisté izolované peptidové alkaloidy k zastavení porodního krvácení. Jejich zklidňující účinek se uplatnil při léčbě migrény, při zvýšené činnosti štítné žlázy a při klimakterických potížích. Kyselina lysergová, vzniklá rozkladem některých alkaloidů, je výchozím produktem pro výrobu LSD, používaného v psychiatrii a v konečných fázích léčby rakoviny. Droga je jedovatá, v současné době se v přirozené formě prakticky nepoužívá, slouží jako průmyslová surovina.

Účinné látky a působení

Sklerocium obsahuje více než 35 alkaloidů dvou strukturních typů – derivátu kyseliny lysergové (jednoduchých amidů a peptidových alkaloidů především ergotaminové, ergotoxinové a ergostinové řady) a klavinových alkaloidů; přítomny jsou i jednoduché aminy, olej, steroly a xantová barviva. Peptidové alkaloidy, které jsou nejdůležitější, blokují tzv. adrenegerní alfa-receptory, zvyšují napětí hladkého svalstva tepen, dělohy, způsobují stahy cév v obvodových částech těla a v končetinách. Droga vyvolává rozšíření zorniček a snížení cukru v krvi, má účinky na dýchací centrum a centrum pro zvracení v prodloužené míše.

Poznámka:

V posledních letech se mycelium paličkovice nachové začíná pěstovat ve zvláštních vacích na umělých živných půdách; tento postup je ekonomičtější a umožňuje lepší využití houbových chemických mutantů, které produkují jen určitý typ alkaloidů.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com
„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich