Medvědice lékařská

27.8.2012 Bylinky Herbář

Medvědice lékařská plody

Medvědice lékařská plody

Medvědice lékařská květ

Medvědice lékařská květ

Medvědice lékařská

Medvědice lékařská

 

 

 

 

 

 

Popis:

Nízký stézelnatý polokeř s krátkým kmínkem a s tenkými plazivými až vystoupavými, snadno zakořeňujícími větvičkami.Listy jsou střídavé, tuhé, krátce řapíkaté, na špičce tupé až vykrojené bez tečkovitých žlázek. Opadávají až po dvou letech. Drobné květy jsou oboupohlavné, krátce stopkaté s pěticípým kalichem a s bílou nebo narůžovělou baňkovitou korunou. Druh kvete od dubna do črvna. Plod je kulovitá lesklá, tmavě červená peckovice s pěti až sedmi peckami. V plné zralosti jsou plody moučnaté a chutnají nasládle.

Sběr a úprava:

Listy se sbírají ručně šetrným sdrháváním z větviček na podzim po uzrání plodů nebo až na jaře. Mladé listy z letošních výhonů nesbíráme. Listy rozložíme v tenké vrstvě na lístky a rychle sušíme na slunci i ve stínu, případně v sušárně při teplotě do 55 stupňů. Správně usušená droga má tmavě zelenou barvu, je bez vůně a chutná svíravě hořce. Uchovává se v suchém a temném prostředí.

Výskyt:

Medvědice je domovem v širokém pásu severní polokoule, zasahuje i do Arktidy. Roste na stráních s kamenitým, písčitým nebo rašelinným podkladem.

Užívaná část:

Předmětem sběru jsou listy (Folium uvaeursi).

Užití:

Listy se používají jako antiseptický prostředek močových cest a svíravý prostředek při zánětech močového měchýře, močových cest, pánvičky ledvinné, obtížích při močení, tvorbě močových kaménků a zvláště při náhlém zánětu močového měchýře, spojeném se špatným vylučováním moči a s kyselou močí. Při podávání vyšších dávek může docházet k žaludeční nevolnosti (třísloviny).
Během těhotenství a při kojení je možno používat drogu jen velmi opatrně. Dávkuje se 1,5-4,0 g ve formě nálevu 3 x denně.

Účinné látky a působení

Flavonoidy (myricetin, kvercetin, hyperosid), iridoidy (asperulosid, monotropein), chinony a fenoly (arbutin 5-15 %, methylarbutin, piceosid, hydrochinon, p-methoxyfenol), třísloviny (6-40 %), terpenoidy a ostatní sloučeniny (jablečná a chinová kyselina, alantoinm urson, stopy silice, vosk).
Fenolické sloučeniny a látky z nich vzniklé jsou zodpovědné především za protimikrobiální aktivitu (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichiaa coli, Mycobacterium smegmatis aj.), působá také protizánětlivě. Flavonoidní glykosidy zvyšují vyločování soli močí a třísloviny působí svíravě na sliznice.

Poznámka:

Bylo popsáno falšování drogy listy zimostrázu (buxus sempervirens), který obsahuje jedovaté steroidní alkaloidy.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com