Vlaštovičník větší

29.8.2012 Bylinky Herbář

Vlaštovičník větší rostlina

Vlaštovičník větší rostlina

Vlaštovičník větší list

Vlaštovičník větší list

Vlaštovičník větší rostlina

Vlaštovičník větší rostlina

 

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá rostlina s válcovitým kořenem a s krátkým oddenkem, z něhož vyrůstá přímá, rozvětvená, chlupatá, až 1 metr vysoká lodyha. Listy jsou střídavé, řapíkaté, chlupaté, přetrhovaně zpeřené a přezimující. Lodyžní listy jsou přisedlé, na rubu modrozelené. Květy jsou oboupohlavné, dvojčetné s volnými květními obaly. Kališní lístky jsou žlutavé, opadavé. Korunní lístky jsou sytě žluté. Rostlina kvete od června do září. Plod je čárkovitá tobolka. Semena jsou černá s bílým masíčkem. Rostlina je prostoupena mléčnicemi s oranžovou šťávou. Odporně páchne a je jedovatá.

Sběr a úprava:

Nať vlaštovičníku sbíráme ručně sežínáním mladých nadzemních částí rostlin. Sebraný materiál rozprostřeme na lístky v tenké vrstvě a rychle sušíme, nejlépe v sušárně při teplotě do 40 stupňů. Droga je světle zelená, mdle páchne a chutná palčivě hořce. Kořenové části rotlin se dobývají na podzim nebo na jaře, důkladně se vyperou, očistí a pak se suší za stejných podmínek.

Výskyt:

Vlaštovičník je původní v mírném pásu Eurasie a zavlečeně roste i v Severní Americe. Hojně se vyskytuje v křovinách, u plotů, na rumištích a jiných pustých místech.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírá nať (Herba chelidonii), vyjímečně také oddenek a kořen (Radix chelidonii).

Užití:

Vlaštovičník se používá téměř výhradně jako součást fytopreparátů při kolikách v trávicích orgánech, v žlučových a močových cestách, při cévních a bronchiálních křečích, zevně při chronických ekzémech, protože má protimikrobiální a protiplísňové účinky. Šťáva z čerstvé rostliny se lidově používá k odstraňování některých typů bradavic. Droga je jedovatá, používá se omezeně; vnitřně se nepoužívá v těhotenství ani při kojení.

Účinné látky a působení

Nať obsahuje 0,1-1 % benzylisochinolinových alkaloidů (více než 20+ hlavní jsou chelidonin, sunguinarin, koptisin, chelerytrin), kyseliny (chelidonovou), flavonoidy, saponiny, karotenoidy. Alkaloidy působí různě, některé mají protichůdné účinky, výsledný efekt je uklidňující. Uvolňují křeče a věnčité cévy, zvyšují stahy dělohy, snižují krevní tlak a zrychlují pohyby žlučovodů. Chelidonin zmírňuje bolest, zklidňuje, tlumí centrum pro kašel a brzdí množení některých nádorových buňěk. Chelerytrin je velmi jedovatý, tlumí centrální nervovou soustavu. Všechny alkaloidy působí protimikrobiálně na grampozitivní a gramnegativní mikroby a některé prvoky.

Poznámka:

Šťáva z čerstvé rostliny může po vniknutí do oka poleptat rohovku. Požití vyšších dávek dríždí zažívací ústrojí, objevuje se pálení sliznic, zvracení a krvácení do zažívacého ústrojí.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com
„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich